Jak się przygotować?
Niezależnie od wyboru profilu działalności oraz wybraniu odpowiedniej formy prawnej, założenie firmy wymaga solidnego przygotowania. Przeprowadzenie analiz strategicznych pozwoli na znalezienie mocnych i słabych stron działalności oraz pomogą na wybranie odpowiedniej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa na danym rynku po zakończeniu rejestracji.
Od czego należy zacząć?
Do samego funkcjonowania firmy na rynku niezbędne jest uzyskanie wpisu do odpowiednich rejestrów krajowych, czyli KRS dla spółek prawa handlowego lub CEIDG dla jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej istnieje jednak wyjątek, pozwalający uniknięcia wpisania do CEIDG pod warunkiem, że dochody z działalności nie będą przekraczały połowy minimalnego wynagrodzenia.
Co zrobić po rejestracji?
Podczas rejestracji firma zostaje z urzędu zgłoszona do ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia, jednak trzeba się jeszcze zgłosić do ubezpieczeń. Dla osób zakładających firmę po raz pierwszy lub po przynajmniej pięcioletniej przerwie od zakończenia innej działalności gospodarczej istnieją ulgi na start, które wspierają przedsiębiorców. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie danych firmy do odpowiedniego urzędu skarbowego oraz rejestracja jako podatnik VAT. W Poznaniu jest 7 urzędów skarbowych i są dedykowane różnym dzielnicom. Dodatkowymi wymaganiami może być uzyskanie zezwolenia na prowadzenie danej działalności. Pamiętaj, że prowadzenie firmy wymaga nie tylko pomysłu, ale też prawidłowego i rzetelnego przygotowywania całej dokumentacji związanej z utworzeniem i prowadzeniem działalności.