1 listopada 2019 roku weszła w życie zmiana dotycząca Mechanizmu Podzielonej Płatności (MPP). Ministerstwo Finansów przypomina, że z tym dniem MPP będzie obowiązkowy dla wybranych transakcji i dokonując płatności będziemy zmuszenie do systemu split payment.
Split payment, czyli system podzielonej płatności polegający na tym, że my jak kupujący dokonując płatności na konto sprzedawcy danej usługi lub towaru, który zamówiliśmy, jesteśmy zobowiązani kwotę netto z dokumentu kosztowego przelać na jego główne konto firmowe. Natomiast kwotę VAT wynikającą z dokumentu przelewamy na tak zwany rachunek VAT przedsiębiorcy.
Obowiązkowy MPP, który wszedł w życie 1 listopada 2019 r., obejmie towary i usługi głównie objęte do tej pory odwrotnym obciążeniem, czyli przeniesieniem obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę lub odpowiedzialnością podatkową.
Obowiązkowy MPP będzie dotyczył wszystkich transakcji powyżej 15tys brutto oraz tak zwanych „usług i towarów wrażliwych” np.: tablety, smarfony, paliwo, stal, usługi budowlane. Dokładna lista towarów i usług, które podlegają obowiązkowi MPP dostępna jest jako załącznik nr. 15 do ustawy o VAT. Załącznik można ściągnąć bezpośrednio z tego artykułu.
MPP jest obowiązkowy w przypadku kiedy faktury za transakcje spełniają łącznie następujące warunki: • należność ogółem, która wynika z faktury (tj. wartość brutto całej faktury) przekracza 15 tys. zł, • choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych (określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT), • sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.
Podmiot wystawiający fakturę VAT podlegająca MPP jest zobowiązany do zamieszczenia na dokumencie odpowiedniej adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”, która sygnalizuje obowiązek zastosowania tego mechanizmu. Podatnik VAT, który otrzyma fakturę VAT z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”, musi zapłacić wynikającą z niej należność w MPP za pomocą specjalnego komunikatu przelewu.
Za naruszenie wprowadzonych przepisów (obowiązkowe oznaczenie faktury i zapłata w MPP) grożą sankcje w podatku VAT (dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wykazanej na tej fakturze), w podatkach dochodowych (utrata prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu), jak też kary określone w Kodeksie karnym skarbowym.
żródło: - https://www.gov.pl/web/finanse/od-1-listopada-mpp-obowiazkowy-dla-wybranych-transakcji -https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/mechanizm-podzielonej-platnosci-mpp/ - https://www.gov.pl/attachment/b3e4d0a8-c44d-477c-bb79-fc635146cf6d