Oczywiście pierwsze branża, która przychodzi na myśl, to cały sektor IT w pełnym tego słowa znaczeniu. Od usług programistycznych, graficznych, zarządzania siecią, czy choćby tworzenie stron internetowych lub kampanii marketingowych i SEO. Również w naszym biurze rachunkowym apksiegowosc.pl pojawiły się takie wątpliwości, czy aby na pewno można odliczyć VAT w takim przypadku.
Co jeśli naszymi klientami są głównie firmy z poza terytorium naszego kraju mające siedziby i rezydencję podatkowe na całym świecie? Co z naszymi kosztami, które ponieśliśmy przy wykonywaniu tej usługi i zapłaconym podatkiem VAT?
Czy firma ma prawo odliczyć VAT naliczony (VAT w kosztach) i umniejszyć o jego wartość VAT należny (VAT w sprzedaży)?.
Jeśli tak to w przypadku jeśli VAT naliczony jest wyższy od VAT należnego, czy taki podmiot może dokonać zwrotu nadwyżki?
Powyższa sytuacja może budzić wątpliwości, czy mamy prawo odliczyć sobie VAT w kosztach poniesionych na usługę świadczoną dla kontrahenta zagranicznego np.: mającego siedzibę w Portugalii ze względu na fakt, że nasza faktura sprzedaży dla tego kontrahenta za wykonaną usługę, a zrealizowana na terytorium Polski będzie wystawiona ze stawką VAT „0”.
Zdarzały się sytuację, gdzie Przedsiębiorcy mieli wątpliwości, czy mogą dokonywać odliczeń VAT z poniesionych kosztów. Jednak w takich sytuacjach zastosowanie ma art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, którym należy się kierować. Zgodnie z tym przepisem, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Ponadto zgodnie bowiem z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1.
Takie stanowisko ma również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31.07.2019 r., znak: 0112-KDIL1-3.4012.249.2019.2.JN, który stwierdził: „Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w niniejszej sprawie zostały spełnione warunki uprawniające Wnioskodawcę do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy związanych z usługą świadczoną poza terytorium kraju, tj. Wnioskodawca wykonał usługę, która gdyby była świadczona w kraju przysługiwałoby mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z świadczeniem tej usługi oraz posiada on dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z wykonaną usługą informatyczną na rzecz firmy, która ma siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii.” Tożsame stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął także w interpretacji indywidualnej z 18.03.2019 r., znak: 0112-KDIL1-3.4012.14.2019.2.KS
.