Ministerstwo Klimatu na prośbę Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw wydało objaśnienie dotyczące obowiązku rejestracji przedsiębiorców w rejestrze BDO (Baza Danych Odpadowych), który w ostatnich dniach wywołuje wiele medialnego szumu i nieporozumień.
Nie wykonanie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kar rozpoczynających się od 5 000zł. Co w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych może być mocno dotkliwym uszczerbkiem finansowym w budżecie firmy.
Na szczęście w owym rozporządzeniu przewidziano wiele zwolnień. Przede wszystkim z obowiązku rejestracyjnego zwolnione są firmy generujące odpady komunalne czyli takie, których charakter i skład zbliżone są do tych jakie wytwarza przeciętne gospodarstwo domowe.
Podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. strzykawki, skalpele) są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych.
Należy jednak pamiętać, że podmioty prowadzące jednostki handlu, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, o grubości materiału powyżej 15 mikrometrów. Muszą oni składać roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi.
Rzecznik MŚP Pan Adam Abramowicz w dniu 29 listopada br. zwrócił się również z pismem do Ministra Klimatu o wyłączenie z obowiązku rejestracyjnego sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Co zapewne rozwiało, by wszelkie wątpliwości związane z zamieszaniem jakie z końcem roku wywołał rejestr BDO.
źródło:
- https://bdo.mos.gov.pl/ - https://rzecznikmsp.gov.pl - Objaśnienia prawne Ministra Klimatu