W 2019 r. pojawią się liczne zmiany w obowiązujących przepisach prawa. Mają one ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności i zlikwidować zbędne formalności. Zmiany dotyczą przede wszystkim zwolnień podatkowych, zasad rozliczania strat podatkowych, a także rozliczeń wydatków.
Zmiany w opodatkowaniu dochodów z najmu Dotychczas małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa musieli wspólnie złożyć podpisy pod oświadczeniem dotyczącym opodatkowania całości dochodu osiągniętego zarówno z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy, jak i innej umowy o zbliżonym charakterze. Projektowane zmiany mają usprawnić małżonkom opodatkowanie dochodów z najmu. Od 2019 r. wystarczy złożenie oświadczenia przez jednego z małżonków.
Duże zmiany dotyczyć będą jednorazowego rozliczenia straty. Od przyszłego roku przedsiębiorcy mają możliwość dokonania jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 milionów złotych. Ponadto, jeśli strata poniesiona przez podatnika wyniesie więcej niż 5 milionów złotych, to kwota, która nie zostanie odliczona przez podatnika będzie podlegać rozliczeniu na zasadach ogólnych, czyli będzie mogła zostać odliczona przez niego w pozostałych latach z obowiązującego pięcioletniego okresu przysługującego podatnikowi, z zastrzeżeniem, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może wynieść więcej niż 50% wysokości poniesionej straty. Wprowadzana zmiana ma umożliwić podatnikowi obniżenie podatku w kolejnym roku podatkowym, unikając przy tym dzielenia rozliczenia na mniejsze kwoty, co może być dla niego dużym uproszczeniem. Niemniej jednak skorzystanie z takiej opcji uzależnione będzie tylko i wyłącznie od decyzji podatnika. Ustawodawca nie narzuca podatnikom takiego rozwiązania, umożliwia bowiem rozliczenie poniesionej straty na dotychczasowych warunkach. Wyboru odpowiedniej formy rozliczenia pomoże dokonać dobre biuro rachunkowe.
Od przyszłego roku szykują się duże zmiany w odszkodowaniu za szkody w środku trwałym. Odszkodowanie za szkody w środku trwałym ma być bowiem zwolnione z podatku. Z PIT/CIT mają być zwolnione odszkodowania jakie uzyskał podatnik za szkody w środku trwałym wynikające ze zniszczenia lub ich uszkodzenia. Warto podkreślić, że zwolnienie to nie dotyczy wszystkich środków trwałych, zgodnie z projektowanymi zmianami, zwolnienie to nie dotyczy samochodów osobowych. Ponadto podatnicy będą mogli skorzystać z tego zwolnienia jedynie wtedy, kiedy w okresie do końca kolejnego roku podatkowego przeznaczą równowartość otrzymanego odszkodowania na remont środka trwałego, który uległ uszkodzeniu, zakup lub wytworzenie analogicznego do uszkodzonego środka trwałego. Brak obowiązku odprowadzania podatku dochodowego przez podatnika od dochodu, który stanowi równowartość otrzymanego przez podatnika odszkodowania ma według ustawodawcy wpłynąć pozytywnie na płynność finansową podatników, a także pomóc w sfinalizowaniu wydatków jakie podatnik musi ponieść na przywrócenie uszkodzonego środka trwałego do sprawności lub zakup albo wytworzenie nowego środka trwałego, który zastąpiły ten uszkodzony. .
Proponowane zmiany mają umożliwić podatnikom od przyszłego roku zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów zarówno wartości pracy ich małżonków i małoletnich dzieci, jak i małżonków oraz małoletnich dzieci wspólników z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa jest w ustawie z lipca 2009 r. o praktykach studenckich, a także tytułów jakie zostały określone w przepisach prawa ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotychczas podatnicy nie mieli takiej możliwości, co było dla nich sporym utrudnieniem. Wprowadzane zmiany mają na celu zlikwidowanie różnicy w zaliczaniu przez podatników do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę małoletnich dzieci i małżonka, a także umożliwić zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę innych osób jakie zostały zatrudnione przez podatnika, a także osób, z którymi podatnicy pozostają w nieformalnych związkach, a nawet pełnoletnich dzieci czy dalszych krewnych. Należy podkreślić, że w dalszym ciągu wartość własna podatnika nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu. W tej kwestii ustawodawca nie przewidział żadnych zmian.
Aktualnie podatnicy mogą dokonać wyboru opodatkowania podatkiem liniowym w terminie do 20 stycznia danego roku, z kolei zrezygnować z takiej formy opodatkowania mogą z początkiem kolejnego roku. W tym celu podatnik musi złożyć stosowne zawiadomienie we właściwym urzędzie skarbowym do 20 stycznia danego roku. Proponowane zmiany umożliwiają podatnikom, którzy rozpoczynają działalność wybór opodatkowania w formie podatku liniowego nie do 20 stycznia jak to miało dotychczas miejsce, ale przez cały rok, a dokładniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnie pierwszy przychód w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód podatnika został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego. Analogiczne zmiany dotyczyć mają rezygnacji ze stosowania podatku liniowego. Terminy dotyczące składania oświadczenia o wyborcze opodatkowania w formie podatku liniowego lub rezygnacji z takiej formy opodatkowania mają być wprowadzone również dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, a którzy ustalają swój dochód na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. .
Obecne przepisy prawa narzucają na podatników, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, obowiązek zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zamiarze prowadzenia takich ksiąg. Zgodnie z przepisami prawa, podatnicy powinni złożyć stosowne zawiadomienie przed rozpoczęciem roku, od którego planują prowadzenie ksiąg rachunkowych. Projektowane zamiany zakładają zniesienie obowiązku zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o chęci prowadzenia ksiąg rachunkowych przez podatników.
Projektowane zmiany zakładają inną formę zawiadomienia urzędu skarbowego o decyzjach jakie podatnik podjął w związku z rozliczeniami. Od przyszłego roku oświadczenia podatnika będą składane w zeznaniu rocznym. Ustawodawca wymienił jakie oświadczenia będą składane w zeznaniu rocznym. Wśród nich znajdzie się oświadczenie:
Projektowane zmiany dopuszczają możliwość zwrotu VAT bez wniosku oraz ulgę na złe długi po 90 dniach. Oznacza to, że podatnik nie będzie składał wraz z deklaracją wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Ustawodawca doszedł do wniosku, iż obowiązek ten był uciążliwy dla podatników, a motywowanie wniosków jest oczywiste. Podatnicy chcą otrzymać zwrot nadwyżek VAT naliczonego nad należnym. Od przyszłego roku ma zostać skrócony okres, po upływie którego wierzytelność będzie uznana za nieściągalną. Aktualnie wierzytelność jest postrzegana za nieściągalną po 150 dniach od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturze bądź umowie. Projektowane zmiany skracają ten termin do 90 dni. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ będą mogli skorzystać z ulgi na złe długi, a co za tym idzie, zmniejszyć podatek należny w przypadku braku uregulowania płatności przez kontrahenta już po 90 dniach. Z kolei Niepłacący kontrahenci będą zobowiązani do korekty odliczonego VAT we wcześniejszym terminie.